Prawo dzierżawy działkowej może wygasnąć m.in. wskutek przeniesienia prawa do działki albo rozwiązania umowy dzierżawy działkowej (na podstawie porozumienia stron albo wskutek jej wypowiedzenia). Wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowej może zarówno działkowiec, jak i zarząd ROD. Działkowiec może wypowiedzieć umowę właściwie z każdego powodu. Natomiast zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowej wyłącznie w przypadkach określonych w art. 36 ust. 3 ustawy o ROD, tj. jeżeli działkowiec:
- Pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z działki lub altany w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub regulaminem, niszczy infrastrukturę ogrodową albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi ogrodowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych działek lub
- Jest w zwłoce z zapłatą opłat ogrodowych lub opłat związanych z utrzymaniem działki na rzecz stowarzyszenia ogrodowego za korzystanie z działki co najmniej przez 6 miesięcy pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych
i bieżących należności, lub - Oddal działkę lub jej część osobie trzeciej do płatnego lub bezpłatnego używania.
Z powyższego wynika, że wypowiedzenie umowy dzierżawy działkowej może nastąpić z powodów finansowych (brak uiszczania opłaty ogrodowej) albo w związku z brakiem przestrzegania podstawowych aktów prawnych obowiązujących w PZD tj. ustawy o ROD i Regulaminu ROD, które regulują kwestie zagospodarowania oraz korzystania z działki. Wśród nich warto zwrócić uwagę na przepisy prawne związane z koniecznością utrzymywania działki w odpowiednim stanie estetycznym i porządkowym. Przykładowo na obowiązek utrzymywania działki w należytym stanie (art. 30 ust. 1 ustawy o ROD), utrzymywania na działce porządku i czystości (art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy o ROD oraz § 36 ust. 1 pkt 2 Regulaminu ROD), zagospodarowania działki i wyposażenia ją w odpowiednie obiekty i urządzenia na zasadach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących (§ 39 Regulaminu ROD), cięcia i prześwietlania drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych w taki sposób, aby gałęzie nie przekraczały granic działki (§ 55 ust. 1 Regulaminu ROD), zwalczania na użytkowanej działce chorób i szkodników roślin oraz chwastów (§ 56 ust. 1 Regulaminu ROD), dbania o estetyczny wygląd działki (§ 67 pkt 1 Regulaminu ROD), zakaz zanieczyszczania dziatek wszelkimi odpadami, w tym pochodzącymi z działki, np. gałęzie, chwasty (§ 68 pkt 1 Regulaminu ROD), zakaz gromadzenia i przechowywania na działce przedmiotów niepotrzebnych do uprawy (korzystania z działki), a obniżających jej estetyczny wygląd, a także wszelkich odpadów, w tym niepochodzących z działki (868 pkt 3 Regulaminu ROD).
Warto pamiętać, że w świetle art. 36 ust. 3 pkt 1 ustawy o ROD, w pewnych przypadkach naruszenie ww. przepisów ustawy o ROD oraz Regulaminu ROD może stać się przyczyną wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej.
teks wzięty z gazety „działkowiec” z sierpnia 2021 r.